
The PTHF500-894 is a radial inductor from API Delevan with a diameter of 33.02mm and a height of 1.3inch. It has a self resonant frequency of 800kHz and a tolerance of 10%. The inductor is shielded and has a maximum DC current rating of 3.4A. It is available in a radial package with a lead pitch of 15.24mm and a termination style of radial. The inductor is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan PTHF500-894 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| DC Resistance (DCR) | 131mR |
| Diameter | 33.02mm |
| Height | 1.3inch |
| Inductance | 500uH |
| Lead Pitch | 15.24mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 1.3inch |
| Max DC Current | 3.4A |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 3.1A |
| Self Resonant Frequency | 800kHz |
| Series | PTHF |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 16.51mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for API Delevan PTHF500-894 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
