The PTHF500R-894 is a radial through-hole inductor with a 500uH inductance and a DC resistance of 131mR. It has a tolerance of 10% and a maximum DC current rating of 3.4A. The inductor is packaged in a radial configuration and is available in bulk packaging. It is not radiation hardened and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
API Delevan PTHF500R-894 technical specifications.
| Package/Case | Radial |
| DC Resistance (DCR) | 131mR |
| Diameter | 33.02mm |
| Height | 1.3inch |
| Inductance | 500uH |
| Lead Pitch | 15.24mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 1.3inch |
| Max DC Current | 3.4A |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 3.1A |
| Self Resonant Frequency | 800kHz |
| Series | PTHFR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 16.51mm |