This shielded inductor features a radial lead style and a diameter of 33.02mm. It has a maximum DC current rating of 9.9A and a self-resonant frequency of 4MHz. The inductor is packaged in bulk and is RoHS compliant. It is designed for use in through-hole applications and has a tolerance of 10%. The inductor's DC resistance is 16mR and its inductance is 50uH.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Radial |
| DC Resistance (DCR) | 16mR |
| Diameter | 33.02mm |
| Height | 1.3inch |
| Inductance | 50uH |
| Lead Pitch | 31.75mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 1.3inch |
| Max DC Current | 9.9A |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 10.8A |
| Self Resonant Frequency | 4MHz |
| Series | PTHFR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 16.51mm |
| RoHS | Compliant |