
Power Choke Shielded Toroid 750uH 10% 1KHz 3A 160mOhm DCR RDL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan PTHF750-894H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| DC Resistance (DCR) | 160mR |
| Diameter | 33.02mm |
| Height | 1.3inch |
| Inductance | 750uH |
| Lead Pitch | 31.75mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 1.3inch |
| Max DC Current | 3A |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 2.7A |
| Self Resonant Frequency | 600kHz |
| Series | PTHF |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 16.51mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for API Delevan PTHF750-894H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.