
The PTHF75R-894H is a through-hole fixed inductor from API Delevan with a 75uH inductance value and 8A maximum DC current rating. It features a radial package style with shielding and a 10% tolerance. The inductor is RoHS compliant and has a self-resonant frequency of 3MHz. It is available in bulk packaging and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan PTHF75R-894H datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| DC Resistance (DCR) | 23mR |
| Diameter | 33.02mm |
| Height | 1.3inch |
| Inductance | 75uH |
| Lead Pitch | 31.75mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 1.3inch |
| Max DC Current | 8A |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 8A |
| Self Resonant Frequency | 3MHz |
| Series | PTHFR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 16.51mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan PTHF75R-894H to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.