
The PTKM100-894H is a shielded ferrite inductor with a core material of ferrite and a saturation current of 3.5A. It has a self resonant frequency of 2MHz and a DC resistance of 23mR. The inductor is available in a radial package with a lead pitch of 31.75mm and a diameter of 33.02mm. It is designed for through-hole mounting and is not radiation hardened. The PTKM100-894H is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Radial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 23mR |
| Diameter | 33.02mm |
| Inductance | 100uH |
| Lead Pitch | 31.75mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max DC Current | 8A |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 3.5A |
| Self Resonant Frequency | 2MHz |
| Series | PTKM |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 16.51mm |
| RoHS | Not CompliantNo |