This fixed inductor features a ferrite core material, a shielded design, and a surface mount termination. It has a maximum DC current rating of 1.12A and a self-resonant frequency of 3MHz. The inductor is packaged in a nonstandard case and is available in bulk packaging. It is not RoHS compliant due to the presence of lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan PTKM200-40SM datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 320mR |
| Depth | 14.22mm |
| Height | 10.16mm |
| Inductance | 200uH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 14.48mm |
| Max DC Current | 1.12A |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 300mA |
| Self Resonant Frequency | 3MHz |
| Series | PTKM-SM |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 14.22mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for API Delevan PTKM200-40SM to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.