This surface mount fixed inductor features a core material of alumina, a DC resistance of 830 milliohms, and an inductance of 47 nanohenries. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C and is packaged in a 0402 case. The inductor is RoHS compliant and unshielded, with a self resonant frequency of 2.1 GHz and a test frequency of 250 MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan S0402-47NJ1D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 0402 |
| Core Material | Alumina |
| DC Resistance (DCR) | 830mR |
| Inductance | 47nH |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 2.1GHz |
| Series | S0402 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 250MHz |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan S0402-47NJ1D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.