
This surface mount fixed inductor has a package case size of 1210 and a core material of ferrite. The inductor has a DC resistance of 400mR and an inductance of 1uH. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C and can handle a maximum DC current of 635mA. The inductor is shielded and has a self resonant frequency of 140MHz. It is available in a tape and reel packaging with 500 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan S1210-102G datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 1210 |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 400mR |
| Depth | 2.66mm |
| Height | 2.57mm |
| Inductance | 1uH |
| Length | 3.51mm |
| Max DC Current | 635mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 40 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 140MHz |
| Series | S1210 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 7.9MHz |
| Tolerance | 2% |
| Width | 2.66mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for API Delevan S1210-102G to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.