
Surface mount, shielded wirewound fixed inductor with 1µH inductance and 5% tolerance. Features a ferrite core, 40 Q-factor at 7.9MHz, and a self-resonant frequency of 140MHz. Rated for 635mA maximum DC current and 400mΩ DC resistance. Housed in a 1210 (3225 metric) case, operating from -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan S1210-102J datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Package/Case | 1210 |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 400mR |
| Depth | 2.66mm |
| Height | 2.57mm |
| Inductance | 1uH |
| Length | 3.51mm |
| Max DC Current | 635mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 40 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 140MHz |
| Series | S1210 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 7.9MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 2.66mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for API Delevan S1210-102J to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.