Inductor RF Shielded Wirewound 1800uH 5% 250KHz 50Q-Factor Ferrite 0.11A 29.9Ohm DCR 4924 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 29.9R |
| Depth | 6.35mm |
| Height | 5.84mm |
| Inductance | 1.8mH |
| Length | 13.21mm |
| Max DC Current | 110mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 50 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 24mA |
| Self Resonant Frequency | 2.6MHz |
| Series | S4924R |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 250kHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 6.35mm |
| RoHS | Compliant |