
Power Choke Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Ferrite 3A 0.04Ohm DCR T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the API Delevan SDS680R-102M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 40mR |
| Depth | 4.45mm |
| Height | 2.92mm |
| Inductance | 1uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.6mm |
| Max DC Current | 3A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 250MHz |
| Series | SDS680R |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 200mg |
| Width | 4.45mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for API Delevan SDS680R-102M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.