The SP1008-223G is a surface mount wirewound inductor with a case size of 1008 and a ferrite core material. It has a shielded protection style and a tolerance of 2%. The inductor has a maximum DC current rating of 0.168A and a maximum DC resistance of 4.02. It operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
API Delevan SP1008-223G technical specifications.
| Case Size | 1008 |
| Product Length (mm) | 2.92 |
| Product Depth (mm) | 2.66 |
| Product Height (mm) | 2.41 |
| Number of Terminals | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 22uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.168A |
| Max DC Resistance | 4.02Ohm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |