The SP1008-472K is a ferrite shielded inductor with a nonstandard package and surface mount design. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The inductor has a DC resistance of 817mR and an inductance of 4.7uH. It is available in a tape and reel packaging and is not radiation hardened or RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
API Delevan SP1008-472K technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 817mR |
| Depth | 2.66mm |
| Height | 2.41mm |
| Inductance | 4.7uH |
| Max DC Current | 372mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | SP1008 |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 10% |