The SP1008-682K is a ferrite inductor with a nonstandard package and surface mount design. It has a DC resistance of 1.43 ohms and an inductance of 6.8 microhenries. The inductor is rated for a maximum DC current of 282 milliamperes and operates over a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius. The SP1008-682K is shielded and available on tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
API Delevan SP1008-682K technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 1.43R |
| Depth | 2.66mm |
| Height | 2.41mm |
| Inductance | 6.8uH |
| Max DC Current | 282mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | SP1008 |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 10% |