
The Arduino A000048 is a 32KB AVR microcontroller with a core architecture of AVR and a maximum operating frequency of 20MHz. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is powered by an operating supply voltage of 5.5V. The device features 8-bit data bus width and 2048B of RAM. It is packaged in a PDIP package and is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Arduino A000048 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PDIP |
| Core Architecture | AVR |
| Data Bus Width | 8b |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 32KB |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 2048B |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Arduino A000048 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
