This 15V 2.7A regulated AC/DC power supply has a maximum output power of 40W and 1% line regulation. It operates within a temperature range of -20 to 70 degrees Celsius. The supply is enclosed in a style that is suitable for medical applications. It has a screw terminal block input connector and a power indicator. The output is fixed and has a ripple and noise of 180mV.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Warranty | 3Year |
| Style | Enclosed |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 15V |
| Maximum Output Current | 2.7A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 40W |
| Efficiency | 84% |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | No |
| Line Regulation | 1% |
| Input Connector Type | Screw Terminal Block |
| Power Indicator | Yes |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 1% |
| Ripple & Noise | 180mV |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |