Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Artesyn LCC600-12U-4P datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current - Output 1 | 50A |
| Efficiency | 93% |
| Features | PMBus, I²C |
| Height | 39.8mm |
| Isolation Voltage | 4kV |
| Length | 228mm |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 50A |
| Max Output Power | 600W |
| Max Power Dissipation | 600W |
| Mount | Chassis Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 600W |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 24 |
| Ratings | IP64 |
| Series | LCC600 (600W) |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Width | 101mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Artesyn LCC600-12U-4P to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
