The Artesyn LCT43-E is a 3-output regulated AC/DC power supply with outputs of 5V, 12V, and -12V. It has a maximum output power of 47W and a maximum input current of 1A rms. The supply operates within a temperature range of 0 to 50 degrees Celsius and has a typical efficiency of 70%. The LCT43-E has a 9-pin configuration and is designed for general use.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Warranty | 1Year |
| Style | Enclosed |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Voltage | 5|12|-12V |
| Maximum Output Current | 4|1|0.5A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 47W |
| Efficiency | 70(Typ)% |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | No |
| Input Connector Type | IEC 320 |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Maximum Input Current | 1(rms)A |
| Ripple & Noise | 50mV|120mV|120mV |
| Pin Count | 9 |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |