AC/DC Power Supply Triple-OUT 5V/12V/-12V 6(Convection)A/8(Forced Air)A/0.5(Convection)A/0.7(Forced Air)A/0.5(Convection)A/0.7(Forced Air)A 55W 10-Pin
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Warranty | 2Year |
| Style | Open Frame |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Voltage | 5|12|-12V |
| Maximum Output Current | 6(Convection)|8(Forced Air)|0.5(Convection)|0.7(Forced Air)|0.5(Convection)|0.7(Forced Air)A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 55W |
| Efficiency | 70(Typ)% |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | No |
| Input Connector Type | Pin Terminal Block |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Maximum Input Current | 1(rms)A |
| Ripple & Noise | 50mV|120mV|120mV |
| Pin Count | 10 |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |