This 5-output regulated AC/DC power supply from Artesyn features outputs of 36V, 48V, 12V, 12V, and 48V with maximum currents of 10A, 7.5A, 17A, 17A, and 4A respectively. The supply has a maximum output power of 1000W and an efficiency of 80% typical. It operates within a temperature range of -20 to 70°C and is configurable. The power supply is designed for medical applications and features a screw terminal block input connector and a power indicator. Ripple and noise are limited to 1%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Warranty | 1Year |
| Style | Enclosed |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 5 |
| Output Voltage | 36|48|12|12|48V |
| Maximum Output Current | 10|7.5|17|17|4A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 1000W |
| Efficiency | 80(Typ)% |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | Yes |
| Medical Application | Yes |
| Input Connector Type | Screw Terminal Block |
| Power Indicator | Yes |
| Output Type | Fixed |
| Ripple & Noise | 1% |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |