The MP4-1S-1S-10 is a dual regulated AC/DC power supply with two 30V outputs and a maximum output current of 6.5A per channel. It has a maximum output power of 400W and an efficiency of 80% typical. The power supply operates within a temperature range of -20°C to 70°C and is configurable. It is designed for medical applications and features a screw terminal block input connector and a power indicator. The output type is fixed and the ripple and noise is 1%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Warranty | 1Year |
| Style | Enclosed |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 30|30V |
| Maximum Output Current | 6.5|6.5A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 400W |
| Efficiency | 80(Typ)% |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | Yes |
| Medical Application | Yes |
| Input Connector Type | Screw Terminal Block |
| Power Indicator | Yes |
| Output Type | Fixed |
| Ripple & Noise | 1% |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |