The STI40-560K is a 56uH inductor with a tolerance of 10% and a maximum DC current of 0.6A. It features a powdered iron core and a wirewound technology. The inductor has a typical temperature rise of 40 degrees Celsius and a maximum DC resistance of 0.1512 ohms. It measures 19.05mm in length, 9.14mm in height, and 12.19mm in depth. The STI40-560K operates between -55 and 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Associated Components STI40-560K technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Powdered Iron |
| Inductance | 56uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.6A |
| Typical Temperature Rise | 40°C |
| Max DC Resistance | 0.1512Ohm |
| Product Length | 19.05mm |
| Height | 9.14mm |
| Product Depth | 12.19mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |