The DT-M090-120-W-MUSB is a regulated AC/DC wall adapter with a single output of 12V. It can deliver a maximum output current of 7A and a maximum output power of 84W. The input voltage range is 100 to 240VAC, with a maximum input current of 1.2A. The adapter has a minimum isolation voltage of 4000VAC and operates within a temperature range of 0 to 40°C. It also features over current, over temperature, over voltage, and short circuit protection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Autec DT-M090-120-W-MUSB technical specifications.
| Warranty | 2Year |
| Style | Medical Desktop Adapter |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12V |
| Maximum Output Current | 7A |
| Maximum Output Power | 84W |
| Input Voltage | 100 to 240V |
| Maximum Input Current | 1.2A |
| Minimum Isolation Voltage | 4000VAC |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Load Regulation | 5%(Typ) |
| Input Connector Type | IEC 60320-C6 |
| Output Connector Type | USB Female |
| Adapter Color | Black |
| Ripple & Noise | 1%(Max) |