The 02013J1R9ZBSTR is a 1.9pF silicon capacitor with a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius. It has a low ESR type and is suitable for microwave applications. This surface mount capacitor is packaged in a 0201 case and has a tolerance of 0.01pF.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
AVX 02013J1R9ZBSTR technical specifications.
| Capacitance | 1.9pF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 0.01pF |
| Package/Case | 0201 |
| Mounting | Surface Mount |
| Construction | Flat |
| ESR Type | Low |
| Max Operating Temperature | 125°C |