The 0402YD473MAT2A is a non-polarized ceramic capacitor with a capacitance of 0.047uF and a DC rated voltage of 16V. It has a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The capacitor is available in a 0402 package type with a width of 0.5mm and a height of 0.56mm. It is a multilayer ceramic (MLCC) capacitor suitable for use in a variety of electronic applications.