The 0603ZC163KAT2A is a 10V 10% capacitance ceramic chip capacitor from AVX with a capacitance of 0.016uF and X7R dielectric. It has a mounting style of surface mount and a package case of 0603. The operating temperature range is from -55 to 125 degrees Celsius. This capacitor is suitable for standard applications and does not have microwave application.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
AVX 0603ZC163KAT2A technical specifications.
| Capacitance | 0.016uF |
| Voltage | 10VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | X7R |
| DC Rated Voltage | 10VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Package/Case | 0603 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |