The 3640HC103KAT9A is a 2-terminal ceramic capacitor from AVX with a capacitance of 0.01uF and a DC rated voltage of 3000V. It has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The capacitor measures 10.2mm in width and 9.14mm in length, with a height of 2.54mm. It is part of the 3640 series, a high-voltage capacitor series from AVX.