The AVX BN074D0225MKH is a film capacitor with a capacitance of 2.2uF and a voltage rating of 63VDC. It has a tolerance of 20% and is constructed with a PET dielectric. The capacitor is designed for through-hole mounting with a radial termination style and a stacked construction. It measures 10.1 X 6.2 X 12.2 in size with a terminal pitch of 7.5. The operating temperature range is from -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
AVX BN074D0225MKH technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Voltage | 63VDC|40VAC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 63VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| AC Rated Voltage | 40VAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Stacked |
| Size | 10.1 X 6.2 X 12.2mm |
| Terminal Pitch | 7.5mm |