The AVX BN074K0273MLG is a film capacitor with a capacitance of 0.027uF and a tolerance of 20%. It has a DC rated voltage of 630VDC and an AC rated voltage of 220VAC. The capacitor is constructed with a wound design and has a PET dielectric. It is available in a through hole package with a radial termination style and a size of 10.1 X 6.2 X 12.2. The capacitor operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
AVX BN074K0273MLG technical specifications.
| Capacitance | 0.027uF |
| Voltage | 630VDC|220VAC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 630VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| AC Rated Voltage | 220VAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Wound |
| Size | 10.1 X 6.2 X 12.2mm |
| Terminal Pitch | 7.5mm |