The CCR06CG103JMTR is a 0.01uF ceramic capacitor with a voltage rating of 50VDC and a tolerance of 5%. It has a C0G dielectric and is designed for through hole mounting in a molded case. The capacitor operates over a temperature range of -55°C to 125°C and has a radial termination style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
AVX CCR06CG103JMTR technical specifications.
| Capacitance | 0.01uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 5% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Radial |
| Case Style | Molded |
| Terminal Pitch | 5.08mm |
| Microwave Application | No |
| Height | 7.37mm |