The CCR06CG103JMV is a 2.29mm x 7.37mm ceramic capacitor with a capacitance of 0.01uF and a DC rated voltage of 50V. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius. The capacitor's minimum operating temperature is -55 degrees Celsius. It is a multilayer ceramic capacitor with a ceramic capacitor type.