AVX CDR13BP1R0EBMS technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Product Length (mm) | 2.79 |
| Product Depth (mm) | 2.79 |
| Product Height (mm) | 2.59(Max) |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 2.79 X 2.79 X 2.59 |
| Capacitance | 1pF |
| Voltage | 500VDC |
| Tolerance | 0.1pF |
| Dielectric | BP |
| DC Rated Voltage | 500VDC |
| Technology | Standard |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |