AVX CDR13BP1R5EBMS technical specifications.
| Size (mm) | 2.79 X 2.79 X 2.59 |
| Capacitance | 1.5pF |
| Voltage | 500VDC |
| Tolerance | 0.1pF |
| Dielectric | BP |
| DC Rated Voltage | 500VDC |
| Technology | Standard |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |