The CDR13BP2R0EBMS is a 2pF ceramic chip capacitor with a DC rated voltage of 500VDC. It has a tolerance of 0.1pF and is constructed with a flat, multilayer ceramic (MLCC) design. This capacitor is suitable for microwave applications and has a failure rate of S. It is available in a surface mount package with a size of 2.79 X 2.79 X 2.59mm and can operate over a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
AVX CDR13BP2R0EBMS technical specifications.
| Size (mm) | 2.79 X 2.79 X 2.59 |
| Capacitance | 2pF |
| Voltage | 500VDC |
| Tolerance | 0.1pF |
| Dielectric | BP |
| DC Rated Voltage | 500VDC |
| Technology | Standard |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |