The CDR14BP511BJSM is a ceramic capacitor with a capacitance of 0.51uF and a DC rated voltage of 100V. It operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius and is designed for surface mount applications. The capacitor measures 2.79mm in width and length, and 1.676mm in height.