The AVX F381A475MMA is a polarized tantalum capacitor with a capacitance of 4.7uF and a DC rated voltage of 10V. It has a maximum operating temperature of 105 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The capacitor measures 0.85mm in width and 1.6mm in length, with a height of 0.8mm. It is a 2-terminal component.