The AVX F950J107MQAAQ2 is a polarized tantalum capacitor with a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. It has a capacitance of 100uF and a DC rated voltage of 6.3V. The capacitor measures 1.6mm in width, 3.2mm in length, and 0.8mm in height. It is available in a 3216-10 package type.