This AVX F950J107MTAAQ2 tantalum capacitor features a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. It has a capacitance of 100uF and a DC rated voltage of 6.3V. The capacitor is polarized and has a height of 1mm and a width of 2.7mm, with a length of 3.5mm. It is packaged in a 3527-12 case.