The AVX F971E106MNCHT3 is a polarized tantalum capacitor with a maximum operating temperature of 135 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. It has a capacitance of 10uF and a DC rated voltage of 25V. The capacitor is available in a 2917 package type and has a height of 2.8mm and a length of 7.3mm.