The AVX F981A475MMA is a polarized tantalum capacitor with a capacitance of 4.7uF and a DC rated voltage of 10V. It has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The capacitor measures 0.85mm in width, 1.6mm in length, and 0.8mm in height. It is available in a 0603 package type.