The AVX F981A475MUALZT is a polarized tantalum capacitor with a capacitance of 4.7uF and a DC rated voltage of 10V. It operates within a temperature range of -55 to 125C and features a 1106-06 package type. The capacitor measures 0.6mm in width, 1.1mm in length, and 0.55mm in height.