The AVX FS065C152K4Z2A is a 2-terminal ceramic capacitor with a capacitance of 0.0015uF and a DC rated voltage of 50V. It has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The capacitor measures 1.6mm in width and 3.2mm in length. It is a multilayer ceramic capacitor with a 1206 package type.