The AVX FS065C682M4Z2A is a multilayer ceramic capacitor with a capacitance of 0.0068uF and a DC rated voltage of 50V. It has a 1206 package type and a width of 1.6mm. The capacitor operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius. It is a passive component and a type of ceramic capacitor.