The L0805150JESTR is a general purpose inductor from AVX with a nominal inductance of 0.015uH and a minimum quality factor of 36. It has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The inductor is available in the 0805 package with a length of 2.11mm, width of 1.5mm, and height of 0.91mm. It is a dual-ended inductor with a maximum rated current of 1A and a DC resistance of 0.2 ohms. The inductor is not shielded and is intended for use in RF applications.