AVX LD101C225KAB2A technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Package/Case | 1210 |
| Product Length (mm) | 3.2 |
| Product Depth (mm) | 2.5 |
| Product Height (mm) | 2.79(Max) |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 3.2 X 2.5 X 2.79 |
| Capacitance | 2.2uF |
| Voltage | 100VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | X7R |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |