The AVX SM545C166MAN360 is a 16uF multilayer ceramic capacitor with a rated voltage of 50VDC and a tolerance of 20%. It has a capacitance of 16uF and is constructed with X7R dielectric material. The capacitor is available in a through-hole package with a size of 10.2 X 11.2 X 9.14mm. Operating temperature range is from -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
AVX SM545C166MAN360 technical specifications.
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Package/Case | 3 Stacked |
| Lead Diameter (mm) | 0.508 |
| Terminal Pitch (mm) | 2.54 |
| Product Length (mm) | 10.2 |
| Product Depth (mm) | 11.2(Max) |
| Product Height (mm) | 9.14(Max) |
| Size (mm) | 10.2 X 11.2 X 9.14 |
| Capacitance | 16uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 20% |
| Dielectric | X7R |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |