AVX SMBJ20CA technical specifications.
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DO-214-AA |
| Package/Case | SMB |
| Package Description | SMD Plastic Package |
| Lead Shape | J-Lead |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 4.75(Max) |
| Package Width (mm) | 3.8(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.43(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | DO-214AA |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 20V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1uA |
| Maximum Clamping Voltage | 32.4V |
| Maximum Peak Pulse Current | 18.52A |
| Minimum Breakdown Voltage | 22.2V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Operating Junction Temperature | -55 to 150°C |