AVX SMX45C505KAN360 technical specifications.
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Package/Case | 3 Stacked |
| Lead Diameter (mm) | 0.508 |
| Terminal Pitch (mm) | 2.54 |
| Product Length (mm) | 10.2 |
| Product Depth (mm) | 11.2(Max) |
| Product Height (mm) | 9.14(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 10.79(Max) |
| Number of Terminals | 8 |
| Size (mm) | 10.2 X 11.2 X 9.14 |
| Capacitance | 5uF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | VHT |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125|200°C |