The AVX SR215A151FAATR1 is a multilayer ceramic capacitor with a capacitance of 150pF, a voltage rating of 50VDC, and a tolerance of 1%. It has a C0G dielectric and is suitable for use in through hole mounted applications. The capacitor operates over a temperature range of -55°C to 125°C and has a radial termination style. It is a standard technology component and is not intended for microwave applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
AVX SR215A151FAATR1 technical specifications.
| Capacitance | 150pF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 1% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -1% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 1% |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Radial |
| Case Style | Dipped |
| Terminal Pitch | 5.08mm |